Ekonomi

Amazon işten çıkarıma paketini açıkladı

HANDE BERKTAN

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon, tarihinin en büyük işten çıkarıma operasoyunu için düğmeye bastı.

Amazon’un Aygıtlar ve Hizmetler Kıdemli Lider Yardımcısı Dave Limp çalışanlara yazdığı mektupta, işten çıkarılması belirlenen çalışanların şirket içinde diğer bir rol bulmaları yahut işten ayrılmayı kabul etmeleri için iki ay müddet verdiklerini belirtti.

Amazon’un Kıdemli Lider Yardımcısı Limp “Yıllık işletme planlaması inceleme sürecimizin bir kesimi olarak, her vakit işletmelerimize ve neyi değiştirmemiz gerektiğine inandığımıza bakarız. Mevcut makro-ekonomik ortam ve birkaç yıllık süratli işe alım siyasetimiz göz önüne alındığında, bu süreçten geçerken, birtakım takımlar ayarlamalar yapıyor, bu da birtakım durumlarda muhakkak rollerin artık gerekli olmadığı manasına geliyor. Bu kararları hafife almıyoruz ve bundan etkilenebilecek tüm çalışanları desteklemek için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Yetenekli Amazonları kaybetmek acı”

Kıdemli Başkan Yardımcısı çalışanlarına yazdığı mektupta, “Sonuç olarak yetenekli Amazonları kaybedeceğimizi bildiğimiz için bu haberi vermek zorunda olmak bana acı veriyor. Kurduğumuz takımla inanılmaz derecede gurur duyuyorum ve pahalı bir grup üyesinin ayrılmasının bile hiçbirimizin istediği bir sonuç olmadığını görmek” sözlerine yer verdi.

Açıklama, bu hafta başlarında şirket genelinde sayısı 10 bine, yani genel şirket çalışan sayısının yaklaşık yüzde 3’üne denk gelen işten çıkarım raporunun ardından geldi.

İşten çıkarmalar Amazon’un aygıtlar tertibini, perakende kısmını ve insan kaynaklarını etkileyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu