Haber

Kuleba: “Ukrayna’nın ihtiyacı olan her şeyin teslimatını hızlandırmaya geldim”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, NATO-Ukrayna Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’de yaptığı konuşmada, “Ukrayna’nın ihtiyacı olan mühimmattan zırhlı araçlara, personelden zırhlı taşıyıcılara kadar olan her şeyin sevkiyatını hızlandırmak için buraya geldim. Ukrayna’ya bağlıyız.” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi bir ön kapı konuşması yaptı. Konuşmasına “Bugün tarihi bir gün” diyerek başlayan Stoltenberg, “Birkaç saat içinde Finlandiya’yı birliğin 31. üyesi olarak karşılayacağız. Bu Finlandiya’yı daha güvenli, NATO’yu daha güçlü yapacak.” NATO’yu kuran anlaşmanın 1949’da bugün imzalandığını hatırlatan Stoltenberg, NATO-Ukrayna Konseyi’nin Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba’nın katılımıyla toplanacağını bildirdi. Yarın yapılacak Dışişleri Bakanları Toplantısına da değinen Stoltenberg, “Yarın Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya terörle mücadele de dahil olmak üzere çeşitli güvenlik konularını ve zorluklarını ele alacağız. Savunmaya nasıl daha fazla yatırım yapacağımızı tartışacağız.”

“Görüşmeyi dört gözle bekliyorum”

Stoltenberg, NATO-Ukrayna Komisyon Toplantısı’na katılacak olan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile kapı kapı yaptığı açıklamanın ardından basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, Rusya’nın saldırganlığının devam ettiğini ve Ukrayna güçlerinin ve Ukrayna halkının kararlılığını ve cesaretini gördüklerini söyledi. Stoltenberg, NATO müttefiklerinin savaş tankları ve ağır silahlar sağlamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Ukrayna’nın askeri, ekonomik ve mali üssünü nasıl artıracağımızı ve sürdüreceğimizi tartışacağımız toplantıyı dört gözle bekliyorum.”

Kuleba, “NATO’nun doğum gününde burada olmak güzel.” dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısına teşekkür ederek, “Bu sadece sembolik bir öneme sahip değil. Bu aynı zamanda siyasi ve pratik açıdan da önemli bir format. Ortaya çıkan mühimmatın, zırhlı araçların, işçilerin, zırhlı taşıyıcıların ortasıdır. Burada Ukrayna’ya taahhüt edildi.Ukrayna’nın ihtiyacı olan her şeyin teslimatını hızlandırmak için geldim” dedi.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine de değinen Kuleba, “Finlandiya’nın NATO’ya katılımı, tüm stratejileri ve algıları gözden geçirme zamanının geldiğini gösteriyor, ancak Avrupa-Atlantik güvenliğini sağlamanın en iyi çözüm olmadığı konusunda net bir mesaj. O zaman Ukrayna NATO üyeliği olacak.” ilan etti. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu