Haber

İtalya’daki Sel Felaketinde 6 Kişi Hayatını Kaybetti

İtalya’da olumsuz hava koşulları nedeniyle 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Tüm ülkeyi etkisi altına alan yağışlı ve kuvvetli rüzgarlı hava, özellikle Toskana ve Veneto bölgelerinde sel ve taşkınlara neden oldu.

Toskana Bölge Hükümeti Başkanı Eugenio Giani, yaptığı açıklamada, selden en çok etkilenen yerlerden biri olan Prato’nun Montemurlo kentinde bir kişinin daha hayatını kaybettiğini doğruladıklarını belirterek, “Bu trajik günün faturası” dedi. sayı 6’ya yükseldi. Toskana bölgesi olarak hayatını kaybedenlerin ailelerini kucaklıyoruz.” söz konusu.

Başbakan Giorgia Meloni, bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, selden en çok zarar gören Toskana bölgesi için felaketin yaralarını sarmak amacıyla 1 yıl süreyle “olağanüstü hal” ilan ettiklerini duyurdu. ve hükümetin 5 milyon avroluk kaynak tahsis ettiğini söyledi.

İtalyan basınında sel felaketinde can kaybının sayısı 2 olarak verildi.

Öte yandan olumsuz hava koşulları nedeniyle alarm seviyesinin yüksek tutulduğu Toskana bölgesinde, Sivil Savunma ekiplerinin su baskınlarını önlemek için ailelere kum torbaları dağıttığı bildirildi.

Kuzeydeki turizm beldesi Portofino’da denizin taştığı ve kasaba meydanının sular altında kaldığı belirtildi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle İtalya’nın Sardinya ile Fransa’nın Korsika adaları arasındaki feribot seferleri durdurulurken, Toskana bölgesindeki Elba Adası ana karasına deniz ulaşımı da kesildi.

Ayrıca Toskana’da 40 bin kişi elektrik alamıyor.

Bisenzio Nehri’nin taşması nedeniyle bölgedeki birçok tarım arazisi ve yerleşim yeri sular altında kalırken, Prato ve Pistoia kentleri arasındaki demiryolu seferleri de durduruldu.

Öte yandan kuzeydeki Lombardiya bölgesinin başkenti Milano’da, taşma riski nedeniyle Seveso Nehri’ne yakın noktalardan geçen şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin güzergahlarında değişiklik yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu